לדף הבית  
חוות השומר חדשות אודות גלריות וקישורים מורשת רפול האדם

סולידריות חברתית

ערכים ותפיסת עולם

ישראל והערבים
בספרו "מצנח רביעי נפתח" ניסח רפול את תמצית תפיסת עולמו במספר משפטים קצרים: "הפעילות האלימה לא תיפסק עד שישיגו הערבים את מטרותיהם: החזרת כל הפליטים לאדמותיהם ובתיהם שאותם נטשו ב-48, ירושלים תהייה בירתם, ומדינת ישראל תהפוך לאירוע חולף בהיסטוריה של המזרח התיכון. לישראל אין כל ברירה אחרת. זהו מאבק בין תרבויות: מכאן, תרבות איסלאמית, ומנגד תרבות מערבית שחדרה לתוכה, שאותה מייצגת ישראל, שיש לה אמונה אחרת. לדעת הערבים זהו תהליך בלתי נסבל, שרק אלימות תוכל לעצור אותו. הפשרה שהם מציעים נועדה לפצל את הישות הציונית במהלכי ביניים ולהשלותה ב"תהליך שלום", עד שיהיה בכוחם להכריע. תחלוף עוד תקופה ובסיומה יתרחש מה שהם מצפים ומייחילים לו. ונשאלת השאלה: מה צריך לקרות כדי שהעיניים יפקחו מבעוד מועד לקדם את פני הסכנה"?[1]

אך חשוב להדגיש - תפיסתו זו של רפול לא באה מתוך גישה דתית-משיחית, וגם לא מתוך אידיאולוגיה ימנית רוויזיוניסטית. רפול היה איש אדמה, שמאז ילדותו ראה את עצמו כשותף לבנייתה של המדינה אותה כל כך אהב. תפיסתו זו היא תולדה של חינוך חקלאי, של אהבת נופיה של הארץ, מתוך האמונה בערכים שמייצגת הציונות המעשית, הליברלית.

ולכן, לא הסתפק בפעילותו רק בתמיכה במהלכים מדיניים או צבאיים שנועדו לבסס את עוצמתה של ישראל באזור, אלא ראה גם את החינוך, ההשכלה, הסולידריות החברתית וערכי מוסר גבוהים כביטוי לעוצמתה של ישראל וכנדבך חשוב בביסוסה כעובדה קיימת.

רפול ראה את הס&#

חזרה >>
created by CyberServe כל הזכויות שמורות לעמותה להנצחת והנחלת מפעלות חייו של רפאל איתן (ע"ר) © 2007     
כתובת: תל עדשים, 19315  |  טלפון: 050-2008220   |  צור קשר