לדף הבית  
חוות השומר חדשות אודות גלריות וקישורים מורשת רפול האדם

מרדפים בבקעת הירדן והערבה

רקע כללי
הגבול עם ירדן נוח מטבעו לפעילות של מסתננים בשל הנתונים הגיאוגרפיים.
לאחר מלחמת ששת הימים היישוב בבקעת הירדן היה עדיין דליל מאוד, לעומת היישוב הערבי, שהיה צפוף וכלל ערים וכפרים רבים. מצב זה אפשר למחבלים להיטמע באוכלוסייה המקומית, להמרידה ולהקים בה תאי-התנגדות.
לאחר ששלטונות הביטחון הישראליים השיגו הצלחות בלחימה נגד המחבלים בגבולות ישראל, העתיקו המחבלים את בסיסיהם למזרח נהר הירדן, שם קיבלו סיוע ותמיכה מארצות ערב ובעיקר מירדן.
מבסיסיהם ניסו המחבלים לחדור לשטח ישראל בחוליות קטנות.
בשלב ראשון נלחם צה"ל בצורה סבילה, באמצעות בניית מוצבים, גידור, מיקוש, הקמת היאחזויות נח"ל והקמת יחידות צבאיות מיוחדות המיועדות להגנה על בקעת הירדן.

תדריך לפני יציאה לפעולה בביקעה 

 

מספר רפול על המרדפים בביקעה

"התחלנו להקים מוצבים בבקעה ולבנות את התשתית הנדרשת, והחלה תקופת המרדפים. זה היה מתיש ביותר: כמעט מדי יום ביומו נאלצנו לערוך מרדף אחר המחבלים. המרדפים התקיימו בכל תנאי מזג האוויר, והחום הכבד בבקעה העיק עלינו מאוד. פעמים רבות המרדף היה כרוך בטיפוס על שטחים הרריים קשים, במעלות ההרים, מבקעת הירדן לכיוון הרי יהודה ושומרון. המחבלים ביקשו לחצות את השטח השומם, המדברי ברובו, של הבקעה, כדי למצוא מסתור בכפרים ובערים של שדרת ההר המרכזית, כמו שכם, רמאללה וחברון. היו לי גששים בדווים מעולים, והם שאיתרו את חדירת חוליות המחבלים. מייד לאחר שהגששי

חזרה >>
created by CyberServe כל הזכויות שמורות לעמותה להנצחת והנחלת מפעלות חייו של רפאל איתן (ע"ר) © 2007     
כתובת: תל עדשים, 19315  |  טלפון: 050-2008220   |  צור קשר