לדף הבית  
חוות השומר חדשות אודות גלריות וקישורים מורשת רפול האדם

מלחמת קדש - צניחה במיתלה

המערכה במיתלה: הצניחה והקרב

 

בתכנון ראשוני להצנחת גדוד 890, נקבע כי השטח המישורי בפתח המערבי של מעבר המיתלה, הוא המתאים ביותר לנקודת ההצנחה. בשבת 27 באוקטובר, קיים אריאל שרון, מח"ט 202, קבוצת פקודות חטיבתית. בישיבה זו נפרשה התכנית המבצעית של כל הגדודים, כולל תכנית הצניחה, אולם, ביום ראשון 28 באוקטובר הוחלט במטכ"ל על שינוי אתר ההצנחה שיהיה מעתה ליד המבוא המזרחי של מעבר המיתלה. השינוי נקבע בעקבות גיחת צילום שבה נראה בברור מחנה אוהלים, צריפים ומשאיות ליד המוצא המערבי. עם המידע על אתר ההצנחה החדש, התייצב רפול לתדריך.

בבוקר ביום א' 28.10.1956, הייתה תחושה בגדוד 890 שאירוע יוצא דופן עומד להתרחש, אולם, אף אחד מהחיילים לא ידע פרטים. ללוחמים הודיעו שבערב תהיה שיחה עם המג"ד, רס"ן רפאל איתן, באולם השק"ם. עד אז יש להצטייד בציוד פק"ל מלא, תחמושת, מים ומנת קרב. בערב כולם הגיעו לשקם, גדוד שלם התיישב בדממה על הרצפה. רפול הופיע וכדרכו אמר מספר משפטים בודדים:

רפול במבצע קדש 1956 

 

"אנחנו עומדים לפני המבצע המוצנח הראשון של צבא יהודי מאז ומעולם.
הצניחה תהיה באור יום ומשימתנו היא להתארגן להגנה על ציר מסוים במקום מסוים. תהיה לנו כחצי שעת אור להתארגנות. כל אחד שיוצא מהמטוס והמצנח שלו נפתח, יסתכל למטה, יראה צומת דרכים, לשם עליו להגיע. הגיע לקרקע - כל אחד מוריד את המצנח והנשק יהיה מיד בידו. הוא יתחיל לנוע לכיוון ההרים. סימן אחר: השמש תשקע באותו זמן, על כל אחד ללכת לכוון ה&

חזרה >>
created by CyberServe כל הזכויות שמורות לעמותה להנצחת והנחלת מפעלות חייו של רפאל איתן (ע"ר) © 2007     
כתובת: תל עדשים, 19315  |  טלפון: 050-2008220   |  צור קשר