לדף הבית  
חוות השומר חדשות אודות גלריות וקישורים מורשת רפול האדם

טייס צנחן ודואה

הטייס

פורסם בבטאון חיל האויר 12/2004 גליון 160

 רב-אלוף רפאל איתן, 1929 - 2004
הקריירה הצבאית הארוכה של רפאל איתן ז"ל נקשרה קשר חזק לחיל-האוויר. רפול, שהיה ידוע בחיבתו לטיסה ותעופה, גדל במושב תל-עדשים, בקרבת בסיס חיל-האוויר ברמת דוד וסיים את שירותו הצבאי כטייס לכל דבר.
כאשר היה רפול מפקד פלוגה בגדוד 890 של הצנחנים יצא לקורס-טיס על מטוסים קלים בחיל-האוויר. באותה תקופה נעשה ניסיון לשלוח קצינים בכירים בצה"ל ללימודי טיסה על מטוסים קלים, ורפול השתתף בקורס במקום קצין אחר שוויתר על מקומו. לאחר שהוסמך לטיסה החל לצבור שעות טיסה בביצוע טיסות דואר בין בסיס תל-נוף לרמלה.
 
כאשר היה רמטכ"ל, בין השנים 1978-1983, נהג להצטרף לטיסות אימונים וטיסות מבצעיות של חיל-האוויר. כאשר התאמנו טייסי חיל-האוויר לתקיפת הכור בעיראק הצטרף אליהם רפול לאימון כשהוא יושב בתא האחורי של אחד ממטוסי ה-F-16. באותה תקופה שכל את בנו יורם ז"ל, טייס חיל-האוויר, שנהרג בתאונת אימונים.
במלחמת לבנון הצטרף רפול לגיחות מבצעיות במטוסי קרב, חלקן עם מפקד חיל-האוויר דאז, האלוף (מיל') דוד עברי. כאשר סיים את תפקידו כרמטכ"ל, ביקש לשרת במילואים כטייס בטייסת "התובלה הקלה". בטקס קצר בלשכתו הוענקו לו כנפי-טיס והוא קיבל מינוי של טייס במילואים, על תקן רס"ן. במשך שלוש שנים שירת כטייס במילואים, עד שהפסיק לטוס בשנת 1986. רפול היה ידוע גם כחובב דאייה ועסק בספורט זה שנים רבות. במהלך השנים הטיס מטוסי סטירמן, צסנה, פייפר, דרור ועגור.

<

חזרה >>
created by CyberServe כל הזכויות שמורות לעמותה להנצחת והנחלת מפעלות חייו של רפאל איתן (ע"ר) © 2007     
כתובת: תל עדשים, 19315  |  טלפון: 050-2008220   |  צור קשר