לדף הבית  
חוות השומר חדשות אודות גלריות וקישורים מורשת רפול האדם

נעורים בתל-עדשים

מושב תל עדשים וראשית ההתיישבות בעמק יזרעאל

במקום שבו נשקפים הרי נצרת והר-תבור, ומהם נצפים גבעת-המורה והגלבוע - לרגלי הר -קדומים, בואכה אל המישור הנרחב, ממזרח לכביש עפולה-נצרת, שוכן לו בשלווה מושב תל-עדשים.
סיפורו של המושב הזה רווי במאבקים רבים מול פגעי טבע  בלתי צפויים, מתנכלים, שלא ראו בעין יפה את צמיחתו וגידולו של כפר עברי בודד, שנטה אוהלו ליד הביצה הטובענית.  המקום הזה, שראשוני מתיישביו החלו בעיקשות ובדבקות את אחיזתם באדמה, קלט לתוכו לא מעט רגעי אכזבה במהלך הקמתו -  אך ידיהם של הנחשונים לא רפתה - הם ספגו מרורים, תלאות וקשיים, שהיו מנת חלקם במשך השנים הראשונות, אך הם לא נואשו. אותם ראשונים קורצו, כנראה, מזן מיוחד, אף כי הגיעו מחלקי עולם שונים, ומעטים מהם בלבד היו בעלי רקע וניסיון מוקדם בחקלאות.
האנשים האלו היו ראשוני מושב תל-עדשים.
עשר שנים קודם שבאו, בשנת 1913, היו בתל-עדש אנשי "השומר"  ופועלים שחיפשו מקום חדש עם עתיד בטוח, כדי שיוכלו לשבת  "איש תחת גפני ותחת תאנתו". כשתמה משימתם - התפזרו - חלקם לגליל העליון והנותרים עברו ליישובים אחרים בעמק. כמה בודדים מהם הגיעו מאוחר יותר לתל-עדשים. הודות לחברי הקבוצה הזאת, ששמרו על כברת הקרקע של  "רובע אל נצרה"  ועיבדו את אדמתה, שנרכשה על-ידי יהושע חנקין מידיו של סורסוק, ולא משו ממקומם, באו בשנת 1923 ראשוני המושב ונאחזו בו. בכך, נחשבת תל-עדשים ליישוב העברי השני בעמק-יזרעאל - לאחר מרחביה.

  
 אנשי השומר ב
חזרה >>

created by CyberServe כל הזכויות שמורות לעמותה להנצחת והנחלת מפעלות חייו של רפאל איתן (ע"ר) © 2007     
כתובת: תל עדשים, 19315  |  טלפון: 050-2008220   |  צור קשר