לדף הבית  
חוות השומר חדשות אודות גלריות וקישורים מורשת רפול האדם

סיפורו של סמ"ר שרון

 

סמ"ר שרון (21) לא מרבה לדבר. הוא ביישן ומופנם, אבל מקפיד לחייך כל הזמן. את עבודתו במחלקת ההוצאה לאור ביחידת המודיעין של פיקוד הצפון, הוא עושה במלוא הרצון וההשקעה, אולי כראוי לחייל מקא"ם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות), שקיבל השנה אות הצטיינות מראש מטה פיקוד הצפון וראש אגף המודיעין וכמי שהחליט לוותר על זכויותיו כחייל מקא"ם. למרות ביישנותו, לסמ"ר שרון הרבה חברים ביחידה. כולם אוהבים אותו והוא אוהב את כולם. אפשר להגדיר אותו כתמצית של חיל המודיעין: שקטים, אך עושים את עבודתם כראוי.


לפני כשלוש שנים התגייס סמ"ר שרון לצה"ל במסגרת פרויקט מקא"ם. "במהלך הצו השני או השלישי כבר ידעתי שאגויס כחייל מקא"ם", הוא משתף. קשה לו להסביר במילים למה ההגדרה של מקא"ם היא בעייתית מבחינת החברה, אך לו הדבר נראה טריוויאלי. "זה לאו דווקא מכעיס או מבלבל, משם נבע הרצון שלי להגיע לאן שהגעתי". לדבריו, גם בבית הספר וגם במשפחה תמכו בו מאוד. את הטירונות האינטנסיבית, שנמשכה חודשיים וחצי, הוא זוכר בעיקר לטובה, למרות הקשיים. "בסופו של דבר כל אחד בא מרקע אחר וקושי אחר, אז לא היה לי יותר קל מאחרים וכל אחד התמודד עם זה בדרכו שלו. בסופו של דבר כולנו עברנו מסלול של גיבוש ועזרנו אחד לשני. התחברתי שם מאוד עם האנשים". ליחידת המודיעין בפיקוד הצפון הוא רצה להגיע עוד בטרם התגייס, בהמלצת חברים וחיילים שמשרתים ביחידה. "זה תחום העניין שלי, תמיד אהבתי אמנות, ציור וגרפיקה. מאז שאני זוכר את עצמי אני מצייר והייתי במגמת אמנות בבית הספר". למרות שביחידה הוא אחראי על מכונות התפעול במחלקת הדפוס, הוא מעצב את "הכריכות והפנקסים" בהתנדבות.

לא קשה להניח שסמ"ר שרון מרוצה מעבודתו. אחרת, לא היה מוותר על זכויותיו כחייל מקא"ם בשביל לחתום קבע למספר חודשים ביחידה. "בחרתי לעשות שירות מלא כי טוב לי", הוא אומר בסיפוק. "החלטתי לא מזמן שאני רוצה לחתום קבע ולהמשיך לתרום ליחידה ובעקיפין גם לי באופן אישי עד מתי שיתאפשר".

"הוא אוהב מאוד את התפקיד שלו ואת היחידה, מאוד מעריכים אותו שם", מספרת סגן-משנה דניאל, קצינת המקא"ם בפיקוד הצפון. "הוא חייל מקסים, חייכני, הכי מנומס שיש. סמל לדוגמה אישית. גם החיילים בעלי תקן כלל צה"ליים לוקחים ממנו דוגמה. אני שמחה שהיחידה תומכת ונותנת לו עוד ועוד חיזוקים כי אפילו אם הוא לא יחתום קבע להרבה זמן, אלו חיזוקים שיעזרו לו באזרחות. הוא מסתדר שם ביחידה, אחראי על מחלקה עם כמה וכמה חיילים". סג"ם דניאל אומרת שלא היה חשש להעביר את סמ"ר שרון מסמכות מקא"ם לסמכות כללית, דבר שמשמעותו ויתור על זכויות מסוימות בתנאי השירות והקלות שונות. "הוא לא מהחיילים התלותיים שצריכים להתקשר למש"קית כל הזמן, הוא יודע מתי צריך ומתי לא וזה מראה על בגרות מצידו. יש הרבה שמתביישים ואנחנו רואים לנכון להשאיר אותם במסגרת שלנו כי הם לא יצליחו להסתדר בלעדינו".

אחד הדברים שהופכים את סמ"ר שרון לחייל שטוב לו כל כך הוא ההרכב האנושי של חיילי היחידה. "התחברתי פה מהר לאנשים, יש פה חבר'ה טובים", הוא אומר. "יש כאן ביחידה הרגשה משפחתית. היחס של המפקדים מצוין והדבר מעלה את המוטיבציה". המשפחתיות והאיכות המאפיינים כל-כך את היחידה נמשכים כבר 60 שנה, וזו סיבה מספיק טובה בשביל לחגוג. בשבוע שעבר ערכה יחידת המודיעין ערב מורשת, אליו הגיעו ראש אמ"ן, האלוף עמוס ידלין, מפקד פיקוד הצפון, האלוף גדי אייזנקוט ורבים ממפקדי היחידה בעבר. "נפגשנו עם הרבה מפקדים ששירתו ביחידה בעבר, גם לפני 20 ו-40 שנה, ועצם העיסוק בארגון הערב גרם לנו להבין את חשיבות המורשת, שגם על החיילים להכירה", אומר גורם בכיר ביחידה. "אנו רוצים לחזק את הקשר של ותיקי היחידה עם היחידה, לחבר מורשת של אז והיום ולחבר את חיילי המילואים והסדיר לעשייה העכשווית", מוסיף אותו גורם. "אנו מנהלים את היחידה כמשפחה אחת. בתקופה של אחרי מלחמת לבנון היחידה עובדת כדי להיות בכוננות ומוכנות ליום פקודה. החיילים משקיעים מעצמם גם ביום וגם בלילה, גם בענייני בניין הכוח של מי שעובדים מולם".

לדברי הגורם, יש היחידה בעלת אופי משפחתי כיוון שרוב האנשים התנדבו ורצו להגיע אליה. "סטטיסטית - כל חייל שהגיע לפה רצה להגיע לפה. עם אנשים כאלה איכות התוצר והמוטיבציה הופך שונה. אפשר לקרוא לנו יחידה התנדבותית. יש לנו קצין מאילת שביקש להגיע לפה, כי חיילי המודיעין מבינים שיש פה אתגר מסוג אחר", הוא מספר בגאווה. "מעצם בחירתם הם לא זקוקים למוטיבציה, כדי שיבינו את חשיבות האתגר שאנחנו עומדים מולו".

מצטיין ולא בכדי

סמ"ר שרון, שמייצג היטב את המוטיבציה והאיכות של היחידה, קיבל הכרה משמעותית בעבודתו. ביום העצמאות האחרון הוא זכה באות הצטיינות של ראש מטה פיקוד הצפון ולפני מספר חודשים אף קיבל את תעודת מצטיין מידי ראש אגף המודיעין. "הוא גר עם אימו בכרמיאל, ולטקס המצטיינים היא לא יכלה להגיע", אומרת סג"ם דנאל. "דאגנו שהאימא תגיע לטקס בעזרת הסעה שארגנו במיוחד. זו הייתה בשבילו הפתעה והוא נורא התרגש".

"המפקדים מאוד מעריכים אותו, הם מחוברים אליו אישית", מציינת סג"ם דניאל. סמ"ר שרון אומר שההצלחה תלויה באמונה. "להאמין בעצמך, שאתה יכול לתת את הכל, זה המסר שלי. למרות שהתגייסתי כחייל מקא"ם, הגעתי למקום טוב ונתתי הכל".

מנערי רפול לחיילי מקא"ם

חיילי מקא"ם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות) וחיילות החג"ם (חיילות גיוס מיוחד), או "נערי רפול" בשמם הקודם, הם חיילים שנקבעו על ידי קציני בריאות הנפש בלשכות הגיוס כמי שיש להם קשיי הסתגלות אשר ההנחה המתקבלת לגביהם היא שמסגרת מוגנת במהלך השירות תקל עליהם ותגרום להם לממש שירות יציב ותורם. החיילים שמתגייסים כחלק מפרויקטים אלה עוברים טירונות בבסיס "חוות השומר", בסיס ההדרכה של חיל החינוך,  טירונות שנמשכת חודשיים וחצי. לאחר הטירונות מקבלים החיילים שאלון העדפות (מנילה) ומשובצים, לרוב על-פי העדפותיהם, לקורסים וליחידות השונות. במהלך כל השירות מתלווה אל החיילים מש"קית מקא"ם, שמטפלת בבעיותיהם. חיילי מקא"ם משרתים בצבא פרק זמן זהה לחיילים המתגייסים במסגרת רגילה, אך באפשרותם לבקש קיצור שירות, כאשר בנים יכולים לקצר לשנתיים ובנות לשנה וחצי. בתקופה האחרונה, לאור מאמץ של ממש בבסיס חוות השומר ובמערכת המקא"ם, שמלווה יותר חיילים משולבים לאחר הטירונות הבסיסית ביחידות לוחמות וכתומכי לחימה, מגיעים חלקם לתפקידי פיקוד ביחידות קרביות.

חזרה >>
created by CyberServe כל הזכויות שמורות לעמותה להנצחת והנחלת מפעלות חייו של רפאל איתן (ע"ר) © 2007     
כתובת: תל עדשים, 19315  |  טלפון: 050-2008220   |  צור קשר