לדף הבית  
חוות השומר חדשות אודות גלריות וקישורים מורשת רפול האדם

בנבכי הפוליטיקה

הקריירה הפוליטית

לאחר פרישתו מתפקידו באפריל 1983, והחלפתו על ידי רב אלוף משה לוי, נכנס רפאל איתן לחיים הפוליטיים. בתחילה פעל במסגרת חוג רעיוני בתחיה ולאחר מכן במסגרת מפלגה עצמאית שהקים בשם "צומת". 

רפול ייצג קו מדיני-אידיאולוגי ימני, אך גישה ליברליות בנושאים הנוגעים לדת ולמדינה, תוך העברת מסר של יושר ויושרה אישיים. תפיסת עולמו לא היתה מושפעת מאידיאולוגיה משיחית או דתית, ולא היתה פרי חינוך רוויזיוניסטי, כי אם בדיוק להיפך. רפול היה איש עבודה, שמשפחתו היתה ממקימי הארץ ובוניה, ותפיסתו את הקשיים של חיינו כאן נבעה מאהבת הארץ באופן פיזי ממש. את גישתו הסביר בצורה ממצה בראיון שנתן לעיתון בשנת 2004: "הדעה שלי היא שכל המאמצים האלה הם לשווא. עם הערבים אי אפשר יהיה אף פעם לעשות שלום. זה כמו בספר של הנטינגטון, זה מאבק בין ציוויליזציות. אנחנו פה תרבות זרה, ולעולם, לדעתי, האיסלם לא ישלים עם זה שיש פה ישות זרה, שיש לה עצמאות מדינית והיא אפילו מנצחת אותם במלחמות. הם לעולם לא יסכימו" 

רפול נבחר לכנסת ה-11, ובכנסת ה-12 שימש בתפקיד שר החקלאות (1990-1991). בתפקידו זה, הוביל בשנת 1991 את הרפורמה במועצות הייצור החקלאיות, ופתח את הייצוא החקלאי לתחרות חופשית. הוא פעל להפעלת יד קשה, לסיכול הברחות של תוצרות חקלאיות ולאיחוד רשות שמורות הטבע עם רשות הגנים הלאומיים.

אישיותו של רפול והעובדה שבעיני רבים נתפס כישראלי "שורשי", "מלח הארץ", ממקימי ישראל ובוניה, ביחד עם התהילה הביטחונית שנקשרה בו בזכות שנות שירותו הרבים בצה"ל, הביאו לכך שבכנסת ה-13 הצל

חזרה >>
created by CyberServe כל הזכויות שמורות לעמותה להנצחת והנחלת מפעלות חייו של רפאל איתן (ע"ר) © 2007     
כתובת: תל עדשים, 19315  |  טלפון: 050-2008220   |  צור קשר